Academics
Areas of Study

Grand Prize Winners

Writing Competition: Hope Murapa, Iowa School for the Deaf

ASL Competition: Jalena Dingel, California School for the Deaf, Fremont – YouTube

Note: For writing winners’ entries, you will need to read them on our Facebook page.


Writing Category Winners

Middle School Creative Writing

1st place: Hope Murapa, Iowa School for the Deaf

2nd place: Brady Antaya, Timony Grammar School


High School Creative Writing

1st place: Jonathan Sanchez, Iowa School for the Deaf

2nd place: Kieran Vollmar, New Mexico School


Middle School Creative Writing Honorable Mentions

Celeste Yevich, Texas School for the Deaf


Middle School Poetry

1st place: Gabriella Bibb, California School for the Deaf, Fremont

2nd place: Chloe DeLisa, Rocky Mountain Deaf School for the Deaf


High School Poetry

1st place: Savannah Jones, Model Secondary School for the Deaf

2nd place: Gifty Graybill, Minnesota State Academy for the Deaf


Poetry Honorable Mentions

Middle School:

Sevan Ikeda, California School for the Deaf, Fremont

Aiden Gaines, Iowa School for the Deaf

High School:

Jocelyn Melendez, New Mexico School for the Deaf

Lily Blessing, Rocky Mountain Deaf School


High School Essay

1st place: Dalina Schwartz, Minnesota State Academy for the Deaf

2nd place: Bruce Brewer Jr., New Mexico School for the Deaf


High School Essay Honorable Mentions

Catelina Martinez, Rocky Mountain Deaf School

TJ Nipper, Iowa School for the Deaf


WAWA’s LOUD Challenge Writing winner

Logan Pendergraft, California School for the Deaf, Fremont


ASL Category Winners

Elementary ASL Handshapes

1st place: Lael Eberwein Zornoza, ASL & English Virtual Academy – YouTube

2nd place: Neeva Goff, New Mexico School for the Deaf – YouTube


Middle School ASL Handshapes

1st place: Jalena Dingel, California School for the Deaf, Fremont – YouTube

2nd place: Aloy Fitzpatrick, Kendall Demonstration Elementary School – YouTube


High School ASL Handshapes

1st place: Greory Kazeba, Iowa School for the Deaf – YouTube

2nd place: Gianna Wheeler, Indiana School for the Deaf – YouTube


Deaf Plus ASL Handshapes

1st place: Nicolasa Martin Carrillo, California School for the Deaf, Fremont – YouTube

2nd place: Leonardo Alvarado, California School for the Deaf, Fremont – YouTube


ASL Handshapes Honorable Mentions

HS Handshapes:

Adrian Ruiz, California School for the Deaf, Fremont

Muna Abanoor, Horace Mann School for the Deaf


MS Handshapes:

Lelan Gonzales, California School for the Deaf, Fremont

Savannah Andersen, Indiana School for the Deaf


ES Handshapes:

Aniesa Gomez, New Mexico School for the Deaf

Xylia Ellis, Kendall Demonstration Elementary School


DP Handshapes:

Alrhey Margarejo, California School for the Deaf, Fremont

Camila Garcia Diaz, California School for the Deaf, Fremont

Hoa Quach, California School for the Deaf, Fremont


Elementary ASL Storytelling

1st place: Lael Eberwein Zornoza, ASL & English Virtual Academy – YouTube

2nd place: Sophia D’Angelo, Kansas School for the Deaf – YouTube


Middle School ASL Storytelling

1st place: Gabrielle Valencia, California School for the Deaf, Riverside – YouTube

2nd place (tie): Salvatore Jr. Guido, California School for the Deaf, Riverside – YouTube

2nd place (tie): Macy Pulos, California School for the Deaf, Riverside – YouTube


High School ASL Storytelling

1st place (tie): Estelina Kovacs, Maryland School for the Deaf – YouTube

1st place (tie): DeMontae Joseph, Maryland School for the Deaf – YouTube

2nd place (tie): Ricky Sanchez, Sequoia Deaf School – YouTube

2nd place (tie): Alona Zfati, Maryland School for the Deaf – YouTube


Deaf Plus ASL Storytelling

1st place: Alina Symansky, Kansas School for the Deaf – YouTube

2nd place: Quentavis Reese, Kansas School for the Deaf – YouTube


WAWA’s LOUD Challenge ASL Winner

Faith Guzman, American School for the Deaf – YouTube


ASL Storytelling Honorable Mentions

HS Storytelling:

Sarah Walton, Indiana School for the Deaf

Ciara Luttrell, Maryland School for the Deaf

Caitlyn Smith, Indiana School for the Deaf


MS Storytelling:

Wei Nan Carpenter, California School for the Deaf, Fremont

Zion Welborn, Indiana School for the Deaf


ES Storytelling:

Devon Miller, California School for the Deaf, Fremont

Isaac Plummer, Kansas School for the Deaf

Ava Plummer, Kansas School for the Deaf


DP Storytelling:

Sarah Gubler, Jean Massieu School of the Deaf

Tanner Wedel, Kansas School for the Deaf


Elementary ASL Presentation

1st place: Jovana Hajek-Delgado, Kendall Demonstration Elementary School – YouTube

2nd place (tie): Talia Willey-Saunders, Kendall Demonstration Elementary School – YouTube

2nd place (tie): Maiyalene Utley, Homeschooled – YouTube


Middle School ASL Presentation

1st place (tie): Gabriella Bibb, California School for the Deaf, Fremont – YouTube

1st place (tie): LeoKadia Saunders, Indiana School for the Deaf – YouTube

2nd place (tie): Jalena Dingel, California School for the Deaf, Fremont – YouTube

2nd place (tie): Melissa Eicher, Indiana School for the Deaf – YouTube


High School ASL Presentation

1st place: Estelina Kovacs, Maryland School for the Deaf – YouTube

2nd place (tie): Talia Boren, California School for the Deaf, Fremont – YouTube

2nd place (tie): Megan Dukes, Indiana School for the Deaf – YouTube


ASL Presentation Honorable Mentions

HS Presentation:

Citrine Lummer, Maryland School for the Deaf


MS Presentation:

Tiana Staryev, Indiana School for the Deaf


ES Presentation:

Marissa Pecoraro, Montana State School for the Deaf and Blind

Contact Us

National Literary Competition

Peet Hall 412

(202) 651-5000

By submitting this form, I opt in to receive select information and deaf resources from Gallaudet University via email.
This field is for validation purposes and should be left unchanged.