Academics
Areas of Study

Grand Prize Winners

 

Writing Competition:Gianna Wheeler of Indiana School for the Deaf: links to her writing works are below

ASL Competition: Braulio Clark of Utah Schools for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=yddZ7fDGM5g

 

WRITING COMPETITION

 

CREATIVE WRITING

 

Middle School Creative Writing

1st place: Gianna Wheeler of Indiana School for the Deaf: https://drive.google.com/file/d/1obqKl5bUl-wJMDKCZFHxuZMSfs43p7NC/view?usp=sharing

2nd place: Izabel Onion of Texas School for the Deaf: https://docs.google.com/document/d/10uzAQiwxeN14ukki17Rvd1vtyYrSZjz1YQsX20_YgF4/edit?usp=sharing

 

High School Creative Writing

 

1st place: Zane Rhyne of Grantsville High School (Utah): https://docs.google.com/document/d/1C7q98eGt0VWcAUVi7ACfPQVU-JS7sMyYGPQQXSMTmg4/edit?usp=sharing

 

2nd place: Jocelyn Burns of Sioux City North High School (South Dakota): https://drive.google.com/file/d/1Bnz_xx_2FHzuSfFA2uhGMbUg6JNJXYRq/view?usp=sharing

 

Creative Writing Honorable Mentions:

 

Dashiel Ferguson of Rocky Mountain Deaf School

Kieran Ercolino of New Mexico School for the Deaf

Martin Skjeveland of Indiana School for the Deaf

Tavien Foust of California School for the Deaf, Fremont

Jessie Murphy of Iowa School for the Deaf

Nthabeleng MacDonald of New Mexico School for the Deaf

Jacob Stevens of New Mexico School for the Deaf

 

POETRY

 

 

Middle School Poetry

 

1st place:

Gianna Wheeler of Indiana School for the Deaf: https://drive.google.com/file/d/1iQMeaF7IpMipLaghfs8PEIhSnUb9saWI/view?usp=sharing

 

2nd place: Levi Wood of Indiana School for the Deaf: https://drive.google.com/file/d/1xEMDzrs44ERRVmry3hRjNcTy6iVYCE4W/view?usp=sharing

 

High School Poetry

 

1st place:

 

Anatastia Mena of California School for the Deaf, Fremont: https://docs.google.com/document/d/1cRwslI0hj–wjq0-m14ew7lqiyNg15lHG671o78IHNk/edit?usp=sharing

 

2nd place: Monica Chavez of New Mexico School for the Deaf

 

Poetry Honorable Mentions:

 

Melissa Eicher of Indiana School for the Deaf

Michelle Eicher of Indiana School for the Deaf

Caroline Majeri of Indiana School for the Deaf

Seanna Baird of Indiana School for the Deaf

Cristina Mabuyo of California School for the Deaf, Fremont

Christopher Navarette of California School for the Deaf, Fremont

Ashley Schroeder of Iowa School for the Deaf
Nate Goff of California School for the Deaf, Fremont

 

ESSAY Middle School Essay>

 

1st place: Chang May Tan of California School for the Deaf, Fremont: https://docs.google.com/document/d/16k22HJCcTBZPnRePcGYcmpaZv4lMPFXxxU6rtEzxrgg/edit?usp=sharing

2nd place: Seanna Baird of Indiana School for the Deaf: https://drive.google.com/file/d/17YwsmSg2WDXLVH5rqM2apdZWSUQGn8Xf/view?usp=sharing

High School Essay –
1st place:
Jacob Stevens of New Mexico School for the Deaf

 

2nd place: Lindsay Hand of New Mexico School for the Deaf

 

Essay Honorable Mentions:

 

Landen Gonzales of California School for the Deaf, Fremont

Gabrielle Majeri of Indiana School for the Deaf

Kimberly Aveelanda of Berkmar Middle School

Daniel Guerra of New Mexico School for the Deaf

Monica Chavez of New Mexico School for the Deaf

 

ASL COMPETITION

 

POETRY
Elementary ASL Poetry –
1st place:
Todd Sevier of Rocky Mountain Deaf School: https://www.youtube.com/watch?v=0aOZiH04-J0
2nd place:
Alex Gonzalez-Lopez of New Mexico School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=1GnC6ozfTz0

 

Middle School ASL Poetry

 

1st place: Michelle Eicher of Indiana School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=ECgJIWaEZko

 

2nd place: Jacob Mahoney of Indiana School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=eqYzUXSH5l0

 

High School ASL Poetry –
1st place:
Chloe Harmount of California School for the Deaf, Fremont: https://www.youtube.com/watch?v=n2exEUiKJ3A

 

2nd place: Kelyn Cerrato of Horace Mann School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=0h9x2FS5Frg

 

2nd place: Bruce Jr. Brewer of New Mexico School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=4b7KMVintVE

 

2nd place: Martina Rodarte-Estrada of New Mexico School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=iHwjqAApHjg

 

Deaf Plus ASL Poetry

 

1st place: Fernando Munoz of Utah Schools for the Deaf: https://youtu.be/2eFkSvTYcd8

 

2nd place: Sarah Gubler of Utah Schools for the Deaf: https://youtu.be/XTR5olXvCdQ

 

ASL Poetry Honorable Mentions:

 

Anevay Patterson of Maryland School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=g9v6aYPowAg

Luisa Skjeveland of Indiana School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=Et5sFDsgdlM

Jenasia Butler of Horace Mann School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=n8LmlCgC93s

Akeisha Jackson of Kendall Demonstration Elementary School: https://www.youtube.com/watch?v=C9o_iV-qE-o

Reyna Buchanan of Horace Mann School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=fRBSVdYzNT8

Levi Wood of Indiana School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=is67hKC5n5Q

Antonio Palacios of Texas School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=KvWtrXPx_44

Jayden Vacher of New Mexico School for The Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=5dXKuUKe7WU

Matthew Saaty of Indiana School for the Deaf: https://youtu.be/ZrNrrQXaQnc

Shaylee Mansfield of Texas School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=NAUY5H7_17E

Ritchie De La Rosa of California School for the Deaf, Fremont: https://www.youtube.com/watch?v=48Yf8_MNVIE

Esperanza Vazquez of California School for the Deaf, Fremont: https://www.youtube.com/watch?v=da8eUlpRSgI

 

STORYTELLING:

 

Elementary ASL Storytelling

 

1st place: Jovianne Duarte of California School for the Deaf, Riverside: https://www.youtube.com/watch?v=Jg2W1a-oKcU

 

2nd place: Hannah Jacobs of Rochester School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=IOWqpbR9Ayo

 

2nd place: Jonah Abenchuchan of Maryland School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=xuumFUSJ6Ag

 

Middle School ASL Storytelling

 

1st place: Braulio Clark of Utah Schools for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=yddZ7fDGM5g

 

2nd place: Vanessa Schneider of California School for the Deaf, Fremont: https://www.youtube.com/watch?v=PpVMxfNciGs

 

High School ASL Storytelling1st place: Brandon Brentham of Texas School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=L9vvjUERHZY

 

2nd place: Miguel Pavao of Maryland School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=Y5RTIsPeGQo

 

ASL Storytelling Honorable Mentions:

 

Jaylen Johnson of Texas School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=HYB6NNMovP4

 

Ricky Sanchez of Sequoia Deaf School: https://www.youtube.com/watch?v=UOkom0IUP_w

 

Megan Dukes of Indiana School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=SXfKwhoP3Kc

 

Adrian Ruiz of California School for the Deaf, Fremont: https://www.youtube.com/watch?v=lsPPcVkwnBE

 

Tyler McCallum of Kansas School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=Xj0AhuodBYU

 

Bodhi Amann of California School for the Deaf, Fremont: https://www.youtube.com/watch?v=mfywcOUu-i8

 

Hiruni Hewapathirana-Mayadunne of Kendall Demonstration Elementary School: https://www.youtube.com/watch?v=DTbpDASl1AM

 

Zylo Valencia-Biskupiak of California School for the Deaf, Riverside: https://www.youtube.com/watch?v=57Qh3jcKEm0

 

Olivia Hencker of California School for the Deaf, Riverside: https://www.youtube.com/watch?v=IxsPTqNo5pQ

 

PRESENTATIO

 

Elementary ASL Presentation

 

1st place: Amariana Allen-Bruns of Rocky Mountain Deaf School: https://www.youtube.com/watch?v=fmV_-0pF1ro

 

2nd place: Talia Saunders of Kendall Demonstration Elementary School: https://www.youtube.com/watch?v=JbJKmbTSi5k

 

Middle School ASL Presentation –
1st place:
Catelina Martinez of Rocky Mountain Deaf School: https://www.youtube.com/watch?v=dtcAuzhURIM

 

2nd place: Zandis Mansfield of Maryland School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=JrYqYc2eNhw

 

High School ASL Presentation

 

1st place: Courtney Bronson of California School for the Deaf, Fremont: https://www.youtube.com/watch?v=82E1jXDJBoo

 

2nd place: Megan Dukes of Indiana School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=7jZZLx1lMiA

 

ASL Presentation Honorable Mentions:

 

Bella Nasser of Rochester School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=spGK_Kr_Ddg

 

Thalia Guettler of Maryland School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=yxhcSYXuZRw

 

Zara Thompson of Texas School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=tNPCgOK8Trw

 

Bruce Jr. Brewer of New Mexico School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=wx6GV51HcXw

 

Alejandro Martinez of Rocky Mountain Deaf School: https://www.youtube.com/watch?v=3bBRfts0dSY

 

Tindra Edington of Maryland School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=jyblJb4KYCo

 

Caleb Ballentine of Rocky Mountain Deaf School: https://www.youtube.com/watch?v=KVFgOmd-6nE

 

Chloe Saunders of Kendall Demonstration Elementary School: https://www.youtube.com/watch?v=AKC-DrxHV4E

 

Jonah Abenchuchan of Maryland School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=7atHxHUQX9U

 

Keene Shank of Maryland School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=VPZFW_9BtRw

Contact Us

National Literary Competition

Peet Hall 412

(202) 651-5000

Monday
Closed
Tuesday
Closed
Wednesday
Closed
Thursday
Closed
Friday
Closed
Saturday
Closed
Sunday
Closed
Select what best describes your relationship to Gallaudet University so we can effectively route your email.
By submitting this form, I opt in to receive select information and deaf resources from Gallaudet University via email.
This field is for validation purposes and should be left unchanged.