Academics

Join us from April 18 to April 22, 2024, for the National Academic Bowl, hosted by Gallaudet University

Teams

California School for the Deaf, Fremont

Fremont, CA

Back row: Zoe Bell (12), Geneva Brock (11), Hayden Cervantes (10), Sevan Ikeda (11) 

Front Row: Andrew Phillips, Emily Sidansky

California School for the Deaf, Riverside

Riverside, CA

Back row: Jaden Gamache (10), Kailea Davis-Kent (9), Isaiah Baxter-Davis (11),  Kylie Barrett (9) 

Front row:  Alyssa Romano, Amanda Willard

Delaware School for the Deaf

Newark, DE

Back row: Aracelis Romero (9), Axle Keenan (11), Zahara Langston (11), Saulat Ledbetter (10) 

Front row: Daphne Werner, Courtney Hoopes

Florida School for the Deaf and the Blind

St. Augustine, FL

Back row: Brady Herman (9), Makayla Grey (9), Joss Dagenais (10), Elijah Crook (9) 

Front row: Randall Hancock, Joelle Herman

Indiana School for the Deaf

Indianapolis, IN

Back row: Melissa Eicher (11), Martin Skjeveland (12), Michelle Eicher (12), Faith Brune (10) 

Front row: Annette Tavernese, Gabriel Paulone

Jean Massieu School

Salt Lake City, UT

Back row: John Dietz (11), Eliza Dietz (10), Kendra Shewell (11), Mauro Corrales (11) 

Front row: Kevin Berrigan, Shari Solomon-Klebba

Kentucky School for the Deaf

Danville, KY

Back row: Ani O’Donnell (9), Shonda Barker (12), Bentley White (12)

Front row: Kimmie Curtis, Todd Batsche

Maryland School for the Deaf Frederick

Frederick, MD

Back row: MaeLynn Burris (9), Ty Collins (10), Josiah Lockhart (10), Kaylieah Fuller (12) 

Front row: Seanna Guettler, Jessy Willoughby

Minnesota State Academy for the Deaf

Faribault, MN

Back row: Hannah Sheets (12), Nathan “Nate” Undeland (11), Austin Johnson (11), Jameson Williams (12) 

Front row: Zachary Schaefer, Nicole Argentina

Model Secondary School for the Deaf

Washington, DC

Back row: Hiruni Hewapathiranage-Mayadunne (12), Pax Holcomb (11), Levi Wood (12), Abbie Barrett (11)

Front row: Jessica Demme, Priscilla Biskupiak

Montgomery Blair High School

Silver Spring, MD

Back row: Emme Brown (10), Casey Pendergast (10), Savannah Brown (12) 

Front row: Ben Sealts, Steve Mather

New Mexico School for the Deaf

Santa Fe, NM

Back row: Sirrah Wilding (10), Alex Wilding (12), Adrien Ercolino (12), Kimora Vollmar (9) 

Front row: Carrie Nichols, Scott Vollmar

Rocky Mountain Deaf School

Denver, CO

Back row: Gabriella Fudge (10), Connor Sevier (10), Riordan Ferguson (10), Leila Wynn (9)

Front row: David Day, Joyce Brubaker

Texas School for the Deaf

Austin, TX

Back row: Phoenix Hummel (9), Sean Winegard (10), Jeanique Davis (11), Isabelle Morgan (12) 

Front row: Michelle Halvorsen, Claira Oberrender

Washington School for the Deaf

Vancouver, WA

Back row: Ashley Andersen (12), Kasey Daniel (10), Celeste Lane-Cummings (10), Evan Stromberg (12) 

Front row: Christian Jacobs, Craig Joseph

W.T. Woodson High School

Fairfax, VA

Back Row: Ryan Chelline (12), Karine Jelalian (11), Sonan Sahgal (11) Maggie Smallwood (11)

Front row: Julie Clinch, Shan Pillai

Weekend Schedule

Thursday, April 18th 

  • 2:00 pm – 3:30 pm Registration @ Welcome Center 
  • 4:00 pm Kick-Off Activities @ LLRH6 Co-Lab
  • Coaches Meeting @ Ole Jim
  • 5:00 pm Dinner and Opening Ceremony @ Ole Jim
  • 6:00 pm – 8:00 pm 7th Student BisonTank Competition (Optional)
  • 6:00 pm – 9:30 pm Open Gym / Rockclimbing @ Racquetball Court Area
  • 10:00 pm Curfew

Friday, April 19th

  • 8:30 am Team Pictures @ Tower Clock 
  • 8:45 am Continental Breakfast and Welcome Remarks @ Museum 
  • 10:00 am Academic Visits 
  • 12:00 pm – 1:30 pm Gallaudet Student Panel @ Cafeteria
  • 2:00 pm Match 1
  • 3:15 pm Match 2
  • 4:00 pm – 8:00 pm Multicultural Student Programs Festival (Optional) 
  • 4:30 pm Match 3
  • 4:30 pm – 6:30 pm Dinner @ Cafeteria
  • 5:45 pm Match 4
  • 7:00 pm – 9:00 pm Game Night – Meet at MPR
  • 10:00 pm Curfew

Saturday, April 20th

  • 7:00 am – 8:00 am Breakfast @ Cafeteria
  • 8:00 am – 5:00 pm Hospitality Room Opens @ Game Room
  • 8:00 am Match 5
  • 9:15 am Match 6
  • 10:30 am Match 7
  • 11:45 pm Match 8
  • 12 pm – 2:00 pm Lunch @ Cafeteria
  • 1:00 pm Match 9
  • 2:15 pm Match 10
  • 3:30 pm Match 11
  • 4:45 pm Match 12
  • 6:00 pm – 7:00 pm Dinner @ Cafeteria
  • 7:30 pm – 9:30 pm Social Event at Hotchkiss Field
  • 10:00 pm Curfew

Sunday, April 21st

  • 8:00 am – 9:00 am Breakfast @ Cafeteria
  • 9:00 am – 3:00 pm Hospitality Room Opens @ Game Room
  • 9:00 am Match 13
  • 10:15 am Match 14
  • 11:45 am Bracket Announcement @ MPR
  • 11:30 am – 1:00 pm Bison Luncheon for Parents @ Upper-Level Cafeteria 
  • 12:00 pm – 1:15 pm Lunch @ Cafeteria
  • 1:30 pm Quarterfinals
  • 3:00 pm Semifinals
  • 4:30 pm – 5:30 pm Dinner @ Cafeteria
  • 5:30 pm Third Place Match @ Elstad Auditorium
  • 7:00 pm Championship Match @ Elstad Auditorium
  • 8:30 pm Awards Ceremony @ Elstad Auditorium
  • 9:30 pm – 11:00 pm Farewell Party @ Field House Pool
  • 11:30 pm Curfew

Monday, April 22nd

  • 4:00 am – 5:00 pm Teams Depart

Pool Play Match Schedule

Tournament Bracket Schedule

Awards

  • 2024 National Champions
    • California School for the Deaf, Fremont
  • 2nd place
    • Model Secondary School for the Deaf
  • 3rd place
    • W.T. Woodson High School
  • 4th place
    • Indiana School for the Deaf
  • Team Sportsmanship
    • Delaware School for the Deaf
    • Kentucky School for the Deaf
  • All-Star Award
    • Bentley White, Kentucky School for the Deaf
    • Geneva Brock, California School for the Deaf, Fremont
    • Hiruni Hewapathiranage-Mayadunne , Model Secondary School for the Deaf
    • Jeanique Davis, Texas School for the Deaf
    • Josiah Lockhart, Maryland School for the Deaf
    • Maggie Smallwood, W.T. Woodson High School
    • Michelle Eicher, Indiana School for the Deaf
    • Sonan Sahgal, W.T. Woodson High School 
  • Most Outstanding Player
    • Sevan Ikeda, California School for the Deaf, Fremont

Follow us on Facebook

Watch the live stream of the Championship match on April 21 @ 7:00 pm EST!

GU Youth Programs Facebook

Contact Us

Academic Bowl

Peet Hall 412

(202) 651-5000

Monday
9:00 am-5:00 pm
Tuesday
9:00 am-5:00 pm
Wednesday
9:00 am-5:00 pm
Thursday
9:00 am-5:00 pm
Friday
9:00 am-5:00 pm

Select what best describes your relationship to Gallaudet University so we can effectively route your email.
By submitting this form, I opt in to receive select information and deaf resources from Gallaudet University via email.
This field is for validation purposes and should be left unchanged.